la001Italija – šalis, kurioje gali pasivyti arba pralenkti laiką, užmiršti visus savo rūpesčius ir pasimėgauti tikromis, karščiu alsuojančiomis atostogomis. Jei Lietuvoje vasara jau baigiasi, Italijoje dar gali išsitiesti prieš kaitinančią saulutę ar įmerkti kojas į šiltą jūrą. Tačiau vieta, į kurią norėtume sugrįžti, kurią dažnai sapnuojame naktimis ir kuri paliko didžiausią įspūdį – Sicilija. Tos pačios pamiltosios Italijos piečiausias taškas.
Į šį legendomis apipintą kraštą ir 17-tą „Citta di Vita“ festivalį rugpjūčio 13 dieną išvyko Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“, vadovaujamas Robertos Macelienės.
Kaip ir kiekvienoje kelionėje, vykdami į festivalį, pakeliui aplankėme įvairius miestus. Šios išvykos metu mums teko pabuvoti Vienoje, Romoje, Neapolyje, Pompėjoje, Venecijoje, Karlovy Vary ir keliuose Sicilijos miestuose: Vita, Palerme ir Trapani.
Viena iš įsimintiniausių vietų – Roma. Čia, žymiosios legendos apie vilkę mieste, tarp besipinančių renesanso, baroko, klasicizmo ir kitų stilių, supratome, kokį įspūdingą architektūrinį paveldą regime. Pamatytas garsusis Viktoro Emanuelio II paminklas, Palatino kalvos griuvėsiai, prieš šimtmečius pastatytas, tačiau gyvybės purslais trykštantis Trevi fontanas, nepaprasta Koliziejaus didybė ir kiti architektūriniai objektai visiems paliko gilų įspūdį. Aplankėme Romos vakarinėje dalyje esantį anklavą, popiežiaus rezidenciją, miestą-valstybę – Vatikaną. Vos patekus į didžiausia ir puošniausia laikoma Šv. Petro baziliką, kūnu perėjo pagaugai. Čia tvyrojo ramybės, gerumo jausmas, o užkopus į bazilikos kupolo viršūnę, prieš akis atsivėrė didinga Vatikano ir Romos panorama.
Apsigyvenę Vitos miestelyje, dienas leidome turistaudami žymiuosiuose Sicilijos miestuose, ragaudami tikrų itališkų picų, gardžių makaronų, gurmaniškųjų ožkos pieno desertų – Kanoli, mėgaudamiesi plūduriavimu sūrioje Tirėnų jūroje. Vakarais pristatydavome lietuvių liaudies šokius ir dainas koncertuose, į kuriuos susirinkdavo ne tik aplinkinių miestų gyventojai, bet ir brazilai, italai ir argentiniečiai. Jie festivalyje pateikė programas su savo šalių tautiniais šokiais ir dainomis. Mums kiek neįprastas, o Italijoje populiarus, vietiniams gerai pažįstamas naktinis gyvenimas, tad po koncertų visi dalyviai susirinkdavo į mokyklos, kurioje gyvenome kiemelį, tomet kiekvieną išjudindavo skambūs sambos ir čiačios ritmai, o prieš einant ilsėtis susėsdavome į ratelius, kuriuose muzikantai skambindavo gitaromis, mušdavo būgnus, grieždavo smuikais, dainininkai niūniuodavo skambias melodijas, o šokėjai mokėsi kitataučių rodomų žingsnelių. Džiaugiamės, kad suradome draugų iš Pietų Amerikos ir Italijos, su kuriais paskutinį vakarą keitėmės tautiniais kostiumais, o ryšius palaikome iki dabar. Tikimės, jog ateityje susitiksime tarptautiniame festivalyje ir laiką praleisime taip pat smagiai, kaip tai padarėme Sicilijoje.
Etna – didžiausias veikiantis ugnikalnis Europoje, įsikūręs Sicilijos saloje. Mums, kaip ir daugeliui turistų, Etna buvo labiausiai norima pamatyti vieta Sicilijoje. Vulkanas mūsų nenuvylė. Vis dar sunku patikėti, jog kilome, be baimės vaikštinėjome ir aplinkiniams keleiviams rodėme neseniai išmoktus argentinietiško tango žingsnelius ant kažkada rusenusių ir išsiveržusių kraterių. Dabar suprantame, kodėl sakoma, jog pabuvoti Sicilijoje ir nepamatyti garsiosios Etnos, ko gero, būtų „nuodėmė“.
Pamatyti miestą iš begalės salelių, sujungtų keturiais šimtais tiltų, kiekvieno, bent jau tikro romantiko svajonė. Mes Venecijos žavesiu grožėjomės jau keliaudami atgal į Lietuvą. Šimtas penkiasdešimt mieste esančių kanalų, šypsenos veiduose, turistų šurmulys, gražios moterys ir merginos, begalės įsimylėjėlių, liūliavimas gondolos valtyje, vardinės rūbų parduotuvės, garsusis žuvies turgus, dešimtys suvenyrų krautuvėlių, siauros gatvelės ir, kur bepasisuksi, ten vanduo… Kaukėtoji Venecija, tu nuostabi!
Paskutinė mūsų sustojimo vieta – grožiu užburiantis kurortinis Čekijos miestelis Karlovy Vary. Šis miestas garsėja dvylika karštų mineralinių šaltinių, kurių vanduo naudojamas gydymui. Mineralinio vandens ragavimas mums buvo lyg pramoga, kadangi vanduo siekė +70 laipsnių karščio, o paties karščiausio šaltinio – Geizerio – vanduo naudojamas ne vien gėrimui, bet ir vonių procedūroms. Taip pat miestelyje turėjome galimybę išsimaudyti atvirame terminiame baseine. Karlovy Vary džiaugėmės ramybe, sutvarkyta aplinka ir žydinčiais parkais, todėl jis mums paliko labai gerą įspūdį.
Norime nuoširdžiai padėkoti vadovams, suteikusiems progą nuvykti į svajonių šalį – Italiją, pamatyti nepaprastus gamtos ir žmogaus sukurtus stebuklus, susirasti taip pat stipriai muziką, dainą ir šokį mylinčius bendraminčių ir turėti pačią geriausią vasarą…

2012 m.

Pasidalinkite šiuo puslapiu, leiskite žinoti kitiems: