Lėlių teatras „Zuikis Puikis“

Lėlių teatro režisierė – Janina Baldauskienė
Pastatymų dalies vedėjas – Aurelijus Baldauskas
Tel. (8 389) 57 995, mob. +370 616 74 433
El. paštas janina.baldauskiene@utenoskc.lt


Spektakliai


Lėlių teatras įkurtas 1974 m. Tų pačių metų gruodyje įvyko lėlių teatro premjera – J. Poprovskio „Katinėlio Motiko“ nuotykiai. Teatras pradėjo savo kūrybinę veiklą ne tik Utenoje, bet ir už jos ribų. Dalyvavimas lėlių teatrų festivaliuose, gastrolėse išgarsino uteniškių teatrą. Jis tapo laukiamas ir mylimas mažųjų žiūrovų visoje Lietuvoje. 1978 m. jam suteiktas „Zuikio Puikio“ liaudies teatro vardas. Prasidėjo sistemingas kūrybinis darbas: kasmetinės premjeros, šventės, festivaliai, konkursai.
Utenos kultūros centro lėlių teatrui „Zuikis Puikis“ 2014 m. gruodžio mėnesį suėjo 40 metų nuo jo įkūrimo. Lėlių teatras nuo 1986 m. dalyvauja visose tradicinėse respublikinėse lėlių teatro „Molinukas“ šventėse-konkursuose. Tris kartus tapo diplomantais, penkis kartus buvo paskelbti laureatais už lietuvių dramaturgų pastatytus spektaklius, o 1999 metais buvo pripažintas geriausiu mėgėjų lėlių teatru ir apdovanotas „Aukso paukštės“ statulėle. 2012 m. lėlių teatras dalyvavo XIX Lietuvos lėlių teatro konkurse „Molinuko teatras -2012“ ir tapo laureatu. Šiame konkurse teatras parodė R. Katinaitės-Lumpickienės inscenizaciją „Vėtrų karalienė“ pagal Brolių Grimų pasaką. Spektaklis apdovanotas diplomu ir specialiu prizu. 2014 m. su spektakliu „Ąžuols Gyrpelnys“, insceninizacijos autorė Regina Katinaitė-Lumpickienė, teatras dalyvavo XX respublikiniame lėlių teatrų konkurse „Molinukas 2014“. Tapo diplomantu, buvo apdovanotas specialiu prizu ir atrinktas į respublikinės Dainų šventės „Čia mano namai“ Teatro dienos „Dyvų dyvai“ programą.

Lėlių teatras rengia respublikines lėlių teatrų šventes „Zuikio Puikio“ teatras, regionines ir respublikines „Molinuko“ teatro apžiūras -šventes, nuo 1986 m. – respublikines lėlių teatrų laboratorijas, o nuo 2004 m. – ir tarptautines lėlių ir dramos teatrų laboratorijas-festivalius. Lėlių teatras dalyvauja Utenos kultūros centro rengiamose šventėse, festivaliuose, rajono, miesto, apskrities renginiuose, yra visų respublikinių ir Lietuvoje rengiamų tarptautinių lėlių bei dramos festivalių, švenčių dalyvis. Lėlių teatras su spektakliais dalyvauja Jonavos „Aido“, Panevėžio „Lagamino“, Alytaus „Aitvaro“, Kretingos „Kaukučio“, Kauno „Šypsos lėlės ir vaikai“ tarptautiniuose festivaliuose, Birštono vaikų ir jaunimo teatrų šventėse. Su originaliais spektakliais dalyvavo Rygoje (Latvija), Taline ir Viljandi (Estija) tarptautiniuose festivaliuose. 2013 m. gegužės mėnesį vykusiame tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje Viljandi (Estija) lėlių spektaklis „Trys Verpėjos“ Brolių Grimų pasakos motyvais buvo pripažintas geriausiu spektakliu ir pelnė specialų žiūrovų prizą. Spektaklis buvo vaidinamas lietuvių, estų ir rusų kalbomis.
Teatras taip pat yra organizavęs teatro įkūrimo 20-čio, 25-čio, 30-čio, 35-čio, 40-čio jubiliejines šventes, lėlių ir scenografijos parodas Utenos kultūros centro dailės galerijoje bei Lietuvos nacionaliniame dramos teatre Vilniuje.

gyrp019Teatro aktoriai yra dalyvavę projekte „Traktas Varšuva–Sankt Peterburgas“ Utenoje, Latvijoje, Rusijoje. Nuo 2006 m. teatras yra tarptautinės lėlininkų organizacijos Lietuvos nacionalinio UNIMA centro narys.
Teatre vaidina suaugusieji aktoriai mėgėjai – pedagogai, tarnautojai, laisvieji menininkai. Teatras išskirtinį dėmesį skiria lietuvių liaudies kūrybai, lietuvių autorių dramaturgijai, gimtosios kalbos turtinimui ir propagavimui. „Zuikio Puikio“ teatro spektakliai įvairiaplaniai, kiekvienas iš jų – išbaigta įdomi istorija, pamokančiai ateinanti į mažo žmogaus širdį. Spektakliai skirtingi, originalūs, labai mylimi vaikų: tai J. Degutytės „Pelėdžiuko sapnas“, M. Kudarauskaitės „Gintaro legenda“, E. Liegutės „Peliukas Cypliukas“, J. Radzevičiaus „Skruzdėlė Atsiskyrėlė“, E. Rinkevičiaus „Betliejaus žvaigždė“, V. Kupšio „Išgelbėkime Kengūriuką“ ir kt.
Lėlių teatras daugelį metų bendradarbiauja ir spektaklius stato pagal kraštiečių Antano Gudelio ir Reginos Katinaitės-Lumpickienės kūrybą. Tai A. Gudelio „Pasėjo senelis avižas mėnesienoje“, „Dailidė, perkūnas ir velnias“ (apdovanotas „Aukso paukšte“ ), „Laimė ir begemotas“, „Dviejų Kaukų kelionė“, R. Katinaitės- Lumpickienės pasaulio pasakų inscenizacijos : „Kiauliaganys“, „Piemenėlė ir Kaminkrėtys“, „Batuotas Katinas“, „Vėtrų Karalienė“, „Trys Verpėjos“. Šiais spektakliais žavėjosi nesuskaičiuojama daugybė mažų ir suaugusių žiūrovų. 2014 m. sausio mėnesį dideli ir maži uteniškiai išvydo naują teatro premjerą pagal Kristijono Donelaičio pasakėčią „Ąžuols gyrpelnys“ ir tų pačių metų gruodžio mėnesį rampų šviesoje pasirodė dar viena premjera – kaukių spektaklis „Snieguolė ir septyni nykštukai” parašytas R. Katinaitės-Lumpickienės pasaulio pasakų motyvais.
Be spektaklių ir Kalėdų pasakų vaikams, teatrinių susitikimų su žiūrovais, „Zuikio Puikio“ teatro aktoriai, tapdami įvairiais personažais, veda renginius vaikams ir suaugusiems, dalyvauja teatralizuotose kaukių eitynėse miesto gatvėse, noriai lankosi kolegų lėlininkų rengiamuose susitikimuose, diskusijose, proginėse, jubiliejinėse šventėse, veda edukacinius renginius apie lėlių teatrą miesto vaikų darželiuose-mokyklose, bendradarbiauja su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka ir jos vaikų literatūros skyriumi. Lėlių teatras „Zuikis Puikis“ draugauja ir bendradarbiauja su lėlių teatrais iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, Čiuvašijos, Čekijos, Lenkijos.
„Zuikis Puikis“ yra laukiamas ir mylimas mažųjų bei suaugusių žiūrovų Utenoje ir ne tik…

2016 metai

Teatras sukvietė žiūrovus į Utenos kultūros centrą ir ir pristatė savo antrąjį leidinį – knygelę „Zuikis Puikis“. Čia žiūrovai susitiko su knygelės sudarytojais, redaktoriumi, aktoriais, teatro vadovais.

Dalyvavo Lietuvos mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ Anykščiuose. Pelnė nominaciją „Ryškiausias lėlių teatrų festivalis Lietuvoje“. Apdovanotas diplomu už „Tarptautinę lėlių ir dramos teatrų kūrybinę laboratoriją-festivalį „Zuikis Puikis“ Utenoje, asmeniškai režisierei įteikta statulėlė „Tegyvuoja teatras“.

Dalyvavo XXI respublikinėje  Lietuvos lėlių teatrų apžiūroje „Molinukas-2016“. Regioninis turas vyko Rokiškio kultūros centre. Surinkęs 85 vertinimo komisijos balus, teatras buvo atrinktas pasirodyti baigiamojoje šventėje su spektakliu Reginos Katinaitės-Lumpickienės „Pasakų vežėčias“. Spektaklis buvo vaidinamas rytų aukštaičių uteniškių tarme. Šis spektaklis baigiamojoje šventėje Panevėžio lėlių vežimo teatre buvo paskelbtas laureatu, pelnė diplomą ir specialų „Molinukas-2016“ prizą.

„Pasakų vežėčias“ pamatė Rokiškio, Kupiškio, Panevėžio, Utenos mažieji žiūrovai.

Gruodžio mėnesio pabaigoje „Zuikio Puikio“ teatro trupė pakvietė Utenos žiūrovus į naują teatro premjerą „Tikros Kalėdos Pelenei“. Pjesės autorė – prozininkė, poetė, vertėja Violeta Šoblinskaitė Aleksa.