Ne paslaptis, kad visi laukiame šilumos, žalumos, atgaivos akims ir širdžiai. Kaip pirmoji kregždė nuotaikai praskaidrinti balandžio 1-ąją Utenos kultūros centre atidarytos dvi LIETUVOS KARIKATŪRISTŲ DARBŲ PARODOS (UKC Muzikinėje galerijoje ir UKC Langų galerijoje). Jos veiks iki gegužės 2 d. Parodų autoriai: dailininkas, karikatūristas, grafikas Jonas Varnas, humoro ir satyros dienraščio „Šluota“ redaktorius ir dailininkas Jonas Lenkutis, Mindaugas Puidokas, Alvydas Ambrasas, Antanas Bartašiūnas, Vladimiras Beresniovas, Donatas Bilius, Rimantas Dovydėnas, Vidmantas Eidukaitis, Antanas Jankauskas, Gintaras Jocius, Alvydas Jonaitis, Juozas Juozapavičius, Vladas Kudaba, Ojaras Mašidlauskas, Saulius Medžionis, Mindaugas Milinavičius, Justina Puidokaitė, Andrius Šiuša, Algimantas Snarskis, Gintautas Stankevičius, Edmuntas Unguraitis, Kęstustis Vaičiulis, Ramūnas Vaitkus, Rolandas Vičys, Romans Vitkovskis, Adomas Žilinskas. 
Karikatūros žanras leidžia žvelgti į pasaulį su humoro jausmu. Juokas – viena teigiamiausių žmogaus emocijų, tad parodos garantuoja gerą nuotaiką. Nors karikatūros tikslas nėra vien prajuokinti žiūrovą – šie piešiniai pašiepia arba išjuokia žmogaus ar visuomenės ydas.
Jonas Varnas, vienas aktyviausių Nacionalinės karikatūristų asociacijos „Humor Sapiens“ narių, įsitikinęs, kad šį savitą meno žanrą Lietuvos meno padangėje nuo išnykimo gali išsaugoti solidžios karikatūrų parodos ir jas kuriančių dailininkų bendravimas. Dar neseniai karikatūristai nerimavo, kad vis mažiau žmonių piešia karikatūras. „Kai įsikūrė asociacija „Humor Sapiens“, padėtis pagerėjo. Žinoma, kai žurnalas „Šluota“ išeidavo kas dvi savaites, buvo didesnis stimulas dirbti. (Tarybiniais laikais karikatūros buvo vienas drąsiausių ir pavojingiausių žanrų, o „Šluota“ – vienintelis žurnalas Tarybų Sąjungoje, kuriame spausdinti komiksai). O dabar karikatūras daugelis daro tik parodoms. Aš pats 1968 metais suorganizavau pirmąją parodą. Tuomet daug rimtų dailininkų piešdavo karikatūras humoro žurnalui „Šluota“, tačiau parodų nerengdavo. O aš buvau ką tik baigęs Dailės institutą (dabar – Dailės akademija), energingas. Dabar mūsų asociacija rengia nemažai parodų, nes turi sukaupusi solidų savo narių darbų fondą. Karikatūra užsiimu nuo gimimo. Mat gimiau atbulas. Tai labai patogi poza. Jei ką – gali grįžti…“
Politika – visuomet buvo ir yra pagrindinė tema karikatūrose. „Kiekviena valdžia turi garantuotą opoziciją – karikatūristus. Jie visuomet yra opozicijoje, nesvarbu, valdžioje – dešinė ar kairė“, – yra pasakęs vienas parodos dalyvių karikatūristas Edmundas Unguraitis. Karikatūristai, anot E. Unguraičio, pasižymi kantrybe ir pastabumu bei gebėjimu analizuoti tai, kas vyksta, įvertinti kritiškai. „Žmogus, kuris rašo knygą, išdėsto tai, ką nori pasakyti, per 200–300 puslapių. Karikatūristas savo daugiaplanę mintį pasako vienu piešiniu. Tam reikia išmanyti reikalo esmę, susigaudyti plonybėse, o ne būti susipažinus prabėgomis.“
Kiekvienais metais Lietuvos karikatūristai susitinka bendrose parodose. Viena iš jų rengiama balandžio 1-ąją dieną, kita – metų pabaigoje. Mūsų šalies karikatūrų meistrai, be abejo, dalyvauja tarptautinėse parodose ir ten skina laurus. Džiugu, kad šiais metais karikatūristų darbai su gera humoro doze užsuko į Utenos kultūros centrą.
Maloniai kviečiame (laikantis karantino taisyklių) aplankyti Utenos kultūros centro galerijose eksponuojamas įžymiausių Lietuvos karikatūristų parodas ir smagiai praleisti laiką.

Utenos kultūros centro informacija

Pasidalinkite šiuo puslapiu, leiskite žinoti kitiems: