Lėlių teatras “Zuikis Puikis”

Lėlių teatro režisierė – Janina Baldauskienė
Pastatymų dalies vedėjas – Aurelijus Baldauskas
Tel. (8 389) 57 995, mob. +370 616 74 433
El. paštas janina.baldauskiene@utenoskc.lt


Spektakliai


Lėlių teatras įkurtas 1974 m. Tų pačių metų gruodyje įvyko lėlių teatro premjera – J. Poprovskio „Katinėlio Motiko“ nuotykiai. Teatras pradėjo savo kūrybinę veiklą ne tik Utenoje, bet ir už jos ribų. Dalyvavimas lėlių teatrų festivaliuose, gastrolėse išgarsino uteniškių teatrą. Jis tapo laukiamas ir mylimas mažųjų žiūrovų visoje Lietuvoje. 1978 m. jam suteiktas „Zuikio Puikio“ liaudies teatro vardas. Prasidėjo sistemingas kūrybinis darbas: kasmetinės premjeros, šventės, festivaliai, konkursai.
Utenos kultūros centro lėlių teatrui „Zuikis Puikis“ 2014 m. gruodžio mėnesį suėjo 40 metų nuo jo įkūrimo. Lėlių teatras nuo 1986 m. dalyvauja visose tradicinėse respublikinėse lėlių teatro „Molinukas“ šventėse-konkursuose. Tris kartus tapo diplomantais, penkis kartus buvo paskelbti laureatais už lietuvių dramaturgų pastatytus spektaklius, o 1999 metais buvo pripažintas geriausiu mėgėjų lėlių teatru ir apdovanotas „Aukso paukštės“ statulėle. 2012 m. lėlių teatras dalyvavo XIX Lietuvos lėlių teatro konkurse „Molinuko teatras -2012“ ir tapo laureatu. Šiame konkurse teatras parodė R. Katinaitės-Lumpickienės inscenizaciją „Vėtrų karalienė“ pagal Brolių Grimų pasaką. Spektaklis apdovanotas diplomu ir specialiu prizu. 2014 m. su spektakliu „Ąžuols Gyrpelnys“, insceninizacijos autorė Regina Katinaitė-Lumpickienė, teatras dalyvavo XX respublikiniame lėlių teatrų konkurse „Molinukas 2014“. Tapo diplomantu, buvo apdovanotas specialiu prizu ir atrinktas į respublikinės Dainų šventės „Čia mano namai“ Teatro dienos „Dyvų dyvai“ programą.

Lėlių teatras rengia respublikines lėlių teatrų šventes „Zuikio Puikio“ teatras, regionines ir respublikines „Molinuko“ teatro apžiūras -šventes, nuo 1986 m. – respublikines lėlių teatrų laboratorijas, o nuo 2004 m. – ir tarptautines lėlių ir dramos teatrų laboratorijas-festivalius. Lėlių teatras dalyvauja Utenos kultūros centro rengiamose šventėse, festivaliuose, rajono, miesto, apskrities renginiuose, yra visų respublikinių ir Lietuvoje rengiamų tarptautinių lėlių bei dramos festivalių, švenčių dalyvis. Lėlių teatras su spektakliais dalyvauja Jonavos „Aido“, Panevėžio „Lagamino“, Alytaus „Aitvaro“, Kretingos „Kaukučio“, Kauno „Šypsos lėlės ir vaikai“ tarptautiniuose festivaliuose, Birštono vaikų ir jaunimo teatrų šventėse. Su originaliais spektakliais dalyvavo Rygoje (Latvija), Taline ir Viljandi (Estija) tarptautiniuose festivaliuose. 2013 m. gegužės mėnesį vykusiame tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje Viljandi (Estija) lėlių spektaklis „Trys Verpėjos“ Brolių Grimų pasakos motyvais buvo pripažintas geriausiu spektakliu ir pelnė specialų žiūrovų prizą. Spektaklis buvo vaidinamas lietuvių, estų ir rusų kalbomis.
Teatras taip pat yra organizavęs teatro įkūrimo 20-čio, 25-čio, 30-čio, 35-čio, 40-čio jubiliejines šventes, lėlių ir scenografijos parodas Utenos kultūros centro dailės galerijoje bei Lietuvos nacionaliniame dramos teatre Vilniuje.

gyrp019Teatro aktoriai yra dalyvavę projekte „Traktas Varšuva–Sankt Peterburgas“ Utenoje, Latvijoje, Rusijoje. Nuo 2006 m. teatras yra tarptautinės lėlininkų organizacijos Lietuvos nacionalinio UNIMA centro narys.
Teatre vaidina suaugusieji aktoriai mėgėjai – pedagogai, tarnautojai, laisvieji menininkai. Teatras išskirtinį dėmesį skiria lietuvių liaudies kūrybai, lietuvių autorių dramaturgijai, gimtosios kalbos turtinimui ir propagavimui. „Zuikio Puikio“ teatro spektakliai įvairiaplaniai, kiekvienas iš jų – išbaigta įdomi istorija, pamokančiai ateinanti į mažo žmogaus širdį. Spektakliai skirtingi, originalūs, labai mylimi vaikų: tai J. Degutytės „Pelėdžiuko sapnas“, M. Kudarauskaitės „Gintaro legenda“, E. Liegutės „Peliukas Cypliukas“, J. Radzevičiaus „Skruzdėlė Atsiskyrėlė“, E. Rinkevičiaus „Betliejaus žvaigždė“, V. Kupšio „Išgelbėkime Kengūriuką“ ir kt.
Lėlių teatras daugelį metų bendradarbiauja ir spektaklius stato pagal kraštiečių Antano Gudelio ir Reginos Katinaitės-Lumpickienės kūrybą. Tai A. Gudelio „Pasėjo senelis avižas mėnesienoje“, „Dailidė, perkūnas ir velnias“ (apdovanotas „Aukso paukšte“ ), „Laimė ir begemotas“, „Dviejų Kaukų kelionė“, R. Katinaitės- Lumpickienės pasaulio pasakų inscenizacijos : „Kiauliaganys“, „Piemenėlė ir Kaminkrėtys“, „Batuotas Katinas“, „Vėtrų Karalienė“, „Trys Verpėjos“. Šiais spektakliais žavėjosi nesuskaičiuojama daugybė mažų ir suaugusių žiūrovų. 2014 m. sausio mėnesį dideli ir maži uteniškiai išvydo naują teatro premjerą pagal Kristijono Donelaičio pasakėčią „Ąžuols gyrpelnys“ ir tų pačių metų gruodžio mėnesį rampų šviesoje pasirodė dar viena premjera – kaukių spektaklis „Snieguolė ir septyni nykštukai” parašytas R. Katinaitės-Lumpickienės pasaulio pasakų motyvais.
Be spektaklių ir Kalėdų pasakų vaikams, teatrinių susitikimų su žiūrovais, „Zuikio Puikio“ teatro aktoriai, tapdami įvairiais personažais, veda renginius vaikams ir suaugusiems, dalyvauja teatralizuotose kaukių eitynėse miesto gatvėse, noriai lankosi kolegų lėlininkų rengiamuose susitikimuose, diskusijose, proginėse, jubiliejinėse šventėse, veda edukacinius renginius apie lėlių teatrą miesto vaikų darželiuose-mokyklose, bendradarbiauja su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka ir jos vaikų literatūros skyriumi. Lėlių teatras „Zuikis Puikis“ draugauja ir bendradarbiauja su lėlių teatrais iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, Čiuvašijos, Čekijos, Lenkijos.
„Zuikis Puikis“ yra laukiamas ir mylimas mažųjų bei suaugusių žiūrovų Utenoje ir ne tik…

2016 metai

Teatras sukvietė žiūrovus į Utenos kultūros centrą ir ir pristatė savo antrąjį leidinį – knygelę „Zuikis Puikis“. Čia žiūrovai susitiko su knygelės sudarytojais, redaktoriumi, aktoriais, teatro vadovais.

Dalyvavo Lietuvos mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ Anykščiuose. Pelnė nominaciją „Ryškiausias lėlių teatrų festivalis Lietuvoje“. Apdovanotas diplomu už „Tarptautinę lėlių ir dramos teatrų kūrybinę laboratoriją-festivalį „Zuikis Puikis“ Utenoje, asmeniškai režisierei įteikta statulėlė „Tegyvuoja teatras“.

Dalyvavo XXI respublikinėje  Lietuvos lėlių teatrų apžiūroje „Molinukas-2016“. Regioninis turas vyko Rokiškio kultūros centre. Surinkęs 85 vertinimo komisijos balus, teatras buvo atrinktas pasirodyti baigiamojoje šventėje su spektakliu Reginos Katinaitės-Lumpickienės „Pasakų vežėčias“. Spektaklis buvo vaidinamas rytų aukštaičių uteniškių tarme. Šis spektaklis baigiamojoje šventėje Panevėžio lėlių vežimo teatre buvo paskelbtas laureatu, pelnė diplomą ir specialų „Molinukas-2016“ prizą.

„Pasakų vežėčias“ pamatė Rokiškio, Kupiškio, Panevėžio, Utenos mažieji žiūrovai.

Gruodžio mėnesio pabaigoje „Zuikio Puikio“ teatro trupė pakvietė Utenos žiūrovus į naują teatro premjerą „Tikros Kalėdos Pelenei“. Pjesės autorė – prozininkė, poetė, vertėja Violeta Šoblinskaitė Aleksa.

2017 m.

2017 m. sausio mėnesio 8 d. lėlių teatras Zuikis Puikis pakvietė į spektaklio „Tikros Kalėdos Pelenei“ oficialią premjerą. Spektaklį pristatė miesto bendruomenei, jauniesiems žiūrovams, kurie neturėjo progos susitikti su mėgiamais šios pasakos personažais kalėdiniu laikotarpiu. Šią pjesę mūsų teatrui padovanojo dramaturgė, poetė Violeta Šoblinskaitė Aleksa.
Spektaklį pamatė virš 3000 žiūrovų Utenoje ir Ignalinoje.
Rugsėjo mėnesį lėlių teatro aktorių trupė su spektakliu „Pasakų vežėčias“ (inscenizacijos autorė Regina Katinaitė-Lumpickienė) debiutavo tarptautiniame teatrų forume „Aidas“ Jonavoje. Šį spektaklį pamatė gausi Jonavos miesto ir rajono mažųjų žiūrovų auditorija. „Pasakų vežėčias“ žiūrėjo, aptarinėjo festivalio dalyviai ir kviestiniai svečiai iš kitų šalių. Teatro kritikų ir ekspertų spektaklis buvo įvertintas labai gerai.
Teatro aktoriai dalyvavo įvairiuose UKC renginiuose ir programose: Užgavėnių persirengėlių šventėje, Miesto gimtadienio renginiuose, Istorinio šokio kolektyvo 3 metų gimtadienio teatralizuotame koncerte, o taip pat vaikų darželio „Šaltinėlis“ jubiliejinėje šventėje, sekė pasakas vaikų darželiuose „Eglutė“, „Gandrelis“. Mažieji žiūrovai išvydo vaidybinę inscenizaciją „Dangus griūva“ parašytą R. Katinaitės-Lumpickienės lietuvių liaudies pasakų motyvais (Rytų aukštaičių uteniškių tarme), šios pasakos vaikai klausėsi „Katino svetainėje“ vaikų darželyje „Eglutė“.

2018 m.

2018-ieji metai teatrui buvo išskirtiniai. Balandžio mėnesį lėlininkai dalyvavo XXII-ojoje Lietuvos mėgėjų lėlių teatrų apžiūroje-šventėje „Molinuko teatras – 2018“ regioniniame ture Utenoje su nauja spektaklio premjera. Žiūrovams ir vertinimo komisijai buvo pristatyta Marcelijaus Martinaičio pjesė „Pelenų antelė“ pagal Vydūno pasaką „Sigutė“. Šis spektaklis vertinimo komisijos buvo atrinktas dalyvauti baigiamojoje „Molinuko teatras – 2018“ šventėje Panevėžio lėlių vežimo teatre. Zuikio Puikio lėlių teatras buvo paskelbtas Laureatu, apdovanotas Laureato diplomu.
M. Martinaičio „Pelenų antelė“ buvo vaidinama Telšių Žemaitės dramos teatre Dainų šventės „Vardan tos…“ Teatro dienos generalinėje repeticijoje. Liepos mėnesį lėlininkai vyko į Vilnių dalyvauti Dainų šventės Teatro dienos renginiuose. Spektaklį „Pelenų antelė“ išvydo sostinės žiūrovai, Teatro dienos dalyviai ir Dainų šventės svečiai.
Šių metų rudenį teatras buvo pakviestas į tarptautinį teatrų festivalį Theater Cluster 2018 Kupiškis- Utena-Pasvalys. Spektaklis „Pelenų antelė ir čia sulaukė malonių žiūrovų ir teatro ekspertų – stebėtojų atsiliepimų.
Metų pabaigoje teatras kibo į naują projektą, paruošė dar vieną spektaklio premjerą, kuriai inscenizaciją parašė Regina Katinaitė-Lumpickienė pasaulio pasakų motyvais. Utenos ir aplinkinių miestų, miestelių vaikai bei tėveliai išvydo atnaujintą, papildytą naujomis dekoracijomis, rekvizitu, aktorių kostiumais, naujomis scenomis kaukių spektaklį „Snieguolė ir 7 nykštukai“. Ši premjera pradžiugino daugiau nei 1500 žiūrovų…
Gruodžio mėnuo yra paženklintas Kalėdų laukimu… Miesto eglės įžiebimo vakarą lėlininkai ištikimiausius savo spektaklių gerbėjus pakvietė pasiklausyti „Zuikio Puikio lėlių karalystės istorijų.
Teatro aktoriai, kaip ir kiekvienais metais, yra kviečiami dalyvauti respublikinėje „Tegyvuoja Teatras“ šventėje vis kitame Lietuvos mieste. Šiemet apsilankėme Molėtuose stebėti nominacijų apdovanojimų, sveikinome kolegas lėlininkus.

2019 m.

Spektakliai, spektakliai, spektakliai….Teatro repertuare kelių pavadinimų ir kelių autorių spektakliai. Jie buvo ir yra vaidinami ne tik Utenos miesto vaikams, bet ir rodomi Utenos KC skyrių salėse, vaidinami kituose Lietuvos miestuose. Tai M. Martinaičio „Pelenų antelė“, R. Katinaitės-Lumpickienės „Pasakų vežėčias“ ir „Snieguolė ir 7 nykštukai“.
Teatras su spektakliu „Pelenų antelė“ buvo pakviestas ir laukiamas respublikiniame teatrų festivalyje „Jausmų sala“. Ten visada malonu sugrįžti su vis kitokiu Zuikio Puikio lėlių teatro pastatymu. Daugelio mūsų teatro spektaklių scenografijos, lėlių ir kaukių autorius, tarptautinio lėlių ir dramos teatrų festivalio-laboratorijos „Vaidiname Zuikio Puikio lėlių teatre“ edukacinių užsiėmimų vedėjas, geras teatro bičiulis iš Birštono Rimantas Jacunskas nepamiršta Zuikio Puikio teatro, kviečia atvykti su jo kurtais spektakliais. Ačiū Rimantui už ilgametį praeitą kūrybinį kelią kartu!
Lėlių teatro kolektyvas spalio mėnesį buvo pakviestas įsijungti į UKC „Baubų šventės“ programą. Išskirtinėje, neįprastoje aplinkoje aktorių trupė suvaidino mini improvizacijų spektaklį iš mistinių būtybių ir dvasių pasaulio gyvenimo. Tai buvo nauja patirtis ir geras kolektyvinis darbas, sujungęs vaidybą, kostiumus, kaukes, scenografijos elementus, puikų dailininkės grimą, fantastiškus garsus.
Dalyvaujame kultūros paso programoje, kviečiame gimnazijų, progimnazijų ir pradinių mokyklų moksleivius lankytis, stebėti ir analizuoti rodomus spektaklius.
Pradėjome repetuoti naują spektaklio premjerą, kurią žiūrovai išvys Zuikio Puikio lėlių teatro 45-erių metų kūrybinės sukakties proga. Kviesime, lauksime savo ištikimų lėlių teatro žiūrovų.

Teatro inicijuotos edukacinės pamokėlės 2019 m.:

1. Užgavėnių Kaukių gamyba. Dalyviai Utenos vaikų darželio „Šaltinėlis“ ( 16 dal.) ir UKC vaikų lėlių teatro „Skruzdėlytė“ dalyviai (9 dal.)

2. Šeimų šventės programoje. Tema: „Lėlių muziejaus paslaptys“.

3. Teatro inicijuotas edukacinis susitikimas su gamtos mylėtojais – Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga Lėlių muziejuje. Sukurtas filmukas „Zuikio vlogas“.

4. Miesto eglės įžiebimo šventė. Teatro aktoriai seka pasakas vaikams. Tema: Zuikio Puikio lėlių karalystės istorijos“.